Lonely Planet
En serie guideböcker till diverse färdmål som växt till en gigantisk industri. Det hela började med att en snubbe luffade i sydostasien och skrev en guidebok om det, South East Asia on a shoe-string. Sen svällde imperiet och nu är den fina serien böcker inte alls särskilt fina.

Regler: - Upptäck landet själv. - Ät aldrig på restauranger som de tipsar om - Åk aldrig till byar som fått en egen avdelning i Lonely Planet - Det går att leva på hälften av de pengar som Lonely Planet påstår vara absolut minimum.
Lonely Planet-industrin har förstört luffupplevelsen där de farit fram. Genom att tipsa om särskilt fina stränder och mysiga byar så har dessa förvandlats hyperturism.
Lonely Planet-böcker köper man inte i Sverige, de kostar en förmögenhet. Man kan låna de på biblioteket och läsa innan man reser. Om du åker till "u-länder" kan du köpa en piratkopierad bok för en sjättedel av priset.
